Ubezpieczenia

Co to jest EKUZ?

W czasie sezonu wakacyjnego wiele osób zadaje sobie pytanie czy potrzebuje dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na swój wyjazd, czy może wystarczy sama karta EKUZ? Jakie są różnice, kiedy EKUZ nie zadziała i jakie przewagi ma dodatkowe ubezpieczenie turystyczne? O tym w dzisiejszym wpisie

Co to jest karta EKUZ?

Zacznijmy może od tego czym w ogóle jest EKUZ? Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona jego posiadacza do korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatel danego państwa. Należy jednak pamiętać o tym, że w różnych krajach honorujących EKUZ, nie wszystkie świadczenia oferowane przez publiczną służbę zdrowia są bezpłatne. Najlepiej będzie to wyjaśnić na prostym przykładzie:

Jeśli źle poczujemy się na wakacjach w Chorwacji i postanowimy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, za wizytę mimo posiadania karty EKUZ zapłacimy 10 kun. Do tego w przypadku, gdy będzie konieczne leczenie szpitalne musimy pokryć 20% jego kosztów, jednak nie więcej niż 2000 kun.

To był jednak ten bardziej pozytywny przykład, ponieważ w niektórych krajach, jak np. Szwajcaria koszty te mogą być znacznie wyższe:

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu dla osoby powyżej 18 roku życia to koszt 92 franków szwajcarskich, mimo posiadania karty EKUZ, a pobyt w szpitalu będzie nas kosztował 15 franków za każdy dzień. Szwajcaria jest też jednym z ulubionych miejsc na wypad na narty, więc trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli zdarzy się nam wypadek na stoku, to zapłacimy 50% kosztów zarówno transportu karetką jak i ewentualnej akcji ratowniczej.

Warto również zaznaczyć, że ewentualne koszty transportu chorego do Polski są całkowicie pokrywane przez samego zainteresowanego, a mogą to być kwoty rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dla kogo jest EKUZ?

Czy oznacza to, że karta EKUZ jest bezużyteczna? Oczywiście, że nie, np. w Hiszpanii leczenie szpitalne jest całkowicie bezpłatne – zapłacimy jedynie za leki. Do tego, karta EKUZ jest darmowa i możemy ją szybko uzyskać składając wniosek np. przez system ePUAP. Na pewno warto taką kartę posiadać, kiedy wybieramy się na wakacje za granicę. Szczegółowe informacje w jakich krajach działa EKUZ oraz jakie dodatkowe koszty mogą ponieść pacjenci w poszczególnych państwach znajdziesz w odnośnikach poniżej:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego-ekuz

Korzyści polisy turystycznej

Jakie więc korzyści niesie ze sobą ubezpieczenie turystyczne w porównaniu do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? Wracając do tego o czym pisałem wcześniej – polisa pokrywa pełne koszty leczenia w danym kraju, nawet jeśli służba zdrowia jest tylko częściowo refundowana. Dodatkowo nie zapłacisz również za ewentualną akcję ratowniczą lub transport do Polski jeśli będzie to konieczne. Ubezpieczenie pokrywa również koszty leczenia w krajach, które nie honorują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli wybierasz się na wakacje do Tajlandii, Meksyku, czy nawet nie oddalonego tak bardzo Egiptu lub Turcji – polisa będzie rozsądnym wyborem.

Dodatkowo, w ramach ubezpieczenia przysługuje Ci również pomoc w formie assistance, w którego zakresie są takie przydatne usługi jak np.

 • Telefoniczna pomoc tłumacza w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku
 • Telefoniczna pomoc w zorganizowaniu pomocy medycznej oraz udzielenie pierwszej porady medycznej drogą telefoniczną
 • Opieka nad towarzyszącymi Ci w podróży zagranicznej niepełnoletnimi dziećmi w razie nagłego zachorowania lub wypadku
 • Pomoc w przypadku kradzieży lub zagubienia dokumentów
 • Pomoc w przypadku utraty lub zagubienia bagażu przez przewoźnika lotniczego

Ale nie są to jedyne korzyści płynące z wykupienia polisy turystycznej. Coś czego z pewnością nie da EKUZ to ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Czym ono jest konkretnie? Gdy podczas zagranicznych wojaży przydarzy Ci się wypadek, wskutek którego np. złamiesz rękę podczas zjeżdżania na nartach, skręcisz kostkę na śliskim kamieniu czy doznasz obrażeń w ramach jakiegokolwiek innego wypadku – otrzymasz świadczenie, które możesz przeznaczyć chociażby na dalsze leczenie lub rehabilitację.

OC w życiu prywatnym

Kwestią, która często jest pomijana w ramach tego typu ubezpieczeń jest również Odpowiedzialność Cywilna w Życiu Prywatnym. O co w tym chodzi? Otóż najprościej mówiąc, jest to ubezpieczenie, od szkód które wyrządzimy innym osobom. Może trochę konkretniej:

Przykład 1.

Wakacje we Włoszech, piękna słoneczna Florencja. Czas na zakupy i wybór pamiątek, które przywieziesz ze sobą do domu. Włochy to również świetne wino, więc postanawiasz wybrać się do sklepu z najlepszymi winami w okolicy. Ogromny wybór i jak to we Florencji, ciasno a półki zastawione po sam sufit. W oko wpada Ci momentalnie półka, na której butelki mają pięknie zdobione etykiety ze złotymi napisami. Patrzysz na cenę? Nie no tyle to nie zapłacę, 60 euro za butelkę, odwracasz się w stronę nieco niższej półki cenowej i zapominasz, że masz plecak, który – pech chciał- zahacza o te najdroższe butelki, a grawitacja nie ma litości – drogocenne trunki lądują z trzaskiem na podłogę. Owszem, w lokalu teraz unosi się zapach niczym najdroższych perfum, ale za zniszczenia trzeba zapłacić. Mając polisę z OC w życiu prywatnym – te koszty poniesie ubezpieczyciel.

Przykład 2.

Wyobraźmy sobie jeszcze inną sytuację. Wakacje w pięknej słonecznej Hiszpanii. Dostajesz zaproszenie na mecz siatkówki plażowej z nowo poznanymi znajomymi – Hiszpanami. Mecz jest zacięty, wygrywacie, natomiast w ferworze walki próbując dobiec do piłki Twój łokieć ma nieprzyjemne spotkanie z twarzą nowo poznanego kolegi – efekt? Brak jedynki znacznie obniża jego atrakcyjność mimo latynoskiej urody. Oczywiście jego pretensje będą słuszne – będzie domagać się aby koszt odbudowy zęba był pokryty z Twojej kieszeni. Również w tym przypadku OC w życiu prywatnym zadziała!

Podsumowanie

Podsumowując, jak widać posiadanie karty EKUZ nie oznacza, że ubezpieczenie podróżne jest niepotrzebne. Razem tworzą idealne dopełnienie, które zapewni pomoc w niemal każdej sytuacji. Oczywiście na rynku dostępne są jeszcze bardziej rozszerzone produkty, w których zawiera się na przykład ubezpieczenie bagażu, kosztów odwołania podróży czy uwzględniające wykonywanie pracy za granicą. Jeśli chcesz bym opowiedział bardzo szczegółowo na temat wszystkich tajników ubezpieczeń turystycznych – daj znać w komentarzu.

Główne zalety ubezpieczenia turystycznego

Tymczasem – główne zalety posiadania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego:

 • Pokrywa PEŁNE koszty leczenia w przypadku nagłej choroby lub wypadku podczas podróży zagranicznej
 • Działa zarówno w przypadku leczenia korzystając z publicznej służby zdrowia jak i prywatnych podmiotów, np. w ośrodkach wypoczynkowych
 • Pokrywa ewentualne koszty poszukiwania, akcji ratowniczej i transportu
 • Pokrywa koszty transportu ubezpieczonego do Polski
 • Dodatkowe usługi assistance ułatwią życie w przypadku nieprzewidzianej choroby lub wypadku, zagubienia lub kradzieży dokumentów
 • OC w życiu prywatnym przejmie odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przypadkowo innym osobom
 • Jest to niska cena w zamian za spokój podczas wakacyjnych wojaży.
ubezpieczenie turystyczne online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *