Ubezpieczenie OC samochodu
Ubezpieczenia Ubezpieczenia komunikacyjne

3 rzeczy, których (prawie) na pewno nie wiesz o ubezpieczeniu OC

Większość kierowców postrzega ubezpieczenie OC jako kolejny podatek, który jest nakładany na posiadaczy samochodów i innych pojazdów. Coś, co trzeba zapłacić i po prostu mieć z głowy. Jednak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierowców to coś więcej niż tylko kawałek papieru za który trzeba zapłacić, bo tak nakazuje prawo…

Polisa chroni również Twoich pasażerów

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że odszkodowanie z polisy OC może otrzymać każdy, dosłownie każdy poszkodowany w wypadku lub kolizji. Nawet jeśli znajdował się w pojeździe sprawcy takiego zdarzenia. Co to konkretnie znaczy? Jeżeli spowodujesz wypadek lub kolizję i ucierpi w niej Twój pasażer, np. żona, kolega, teściowa – to za poniesioną krzywdę otrzyma odszkodowanie z Twojej polisy OC. Czyli nie tylko osoby postronne, których nie znasz, ale również Twoi bliscy mogą skorzystać na tym, że wybrałeś ubezpieczenie u renomowanego ubezpieczyciela. Dlatego wybierając polisę OC zwróć uwagę na to, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zawierasz umowę miało dobrą opinię. Ułatwi to, (czego Ci oczywiście nie życzę) w razie najgorszego, uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania przez Twoich bliskich. Jest to jeden z argumentów, który tłumaczy dlaczego czasem warto dopłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych do oferty renomowanych ubezpieczycieli.

To polisa na 29 milionów złotych

Tak, z jednej polisy OC poszkodowani mogą uzyskać nawet 29 milionów złotych odszkodowania! Brzmi nieprawdopodobnie? Takie są jednak fakty!

To ile wynosi suma gwarancyjna (czyli maksymalna kwota jaką ubezpieczyciel może wypłacić poszkodowanym) jest regulowana przez ustawę. Jest więc identyczna, bez względu na to, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Sumy te prezentują się następująco:

  • 5 210 000 euro – w przypadku szkód na osobie. Dotyczy jednego zdarzenia drogowego, którego następstwa obejmuje ubezpieczenie OC bez względu na liczbę poszkodowanych.
  • 1 050 000 euro – w przypadku szkód na mieniu, również dotyczy jednego zdarzenia drogowego.

Suma na szkody na osobie jest znacznie wyższa z tego względu, że są to wszystkie koszty, które towarzystwo ubezpieczeniowe musi pokryć w związku z leczeniem, rehabilitacją, rentą lub śmiercią osoby poszkodowanej. 

W przypadku szkód na mieniu, suma ta jest sporo niższa. Pokrywa ona natomiast np. koszt naprawy uszkodzonego lub zniszczonego samochodu poszkodowanego czy naprawę zniszczonego ogrodzenia, w które uderzył pojazd.Kara za brak OC jest inna co roku

Kara za brak ubezpieczenia OC zmienia się co roku. Jest ona uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Jej wartości są różne w zależności od rodzaju pojazdu, jaki jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia. Wysokość powiązana jest również z długością przerwy w ubezpieczeniu OC. W 2023 roku kary za brak OC prezentują się następująco:

Samochód osobowySamochód ciężarowyInne pojazdy
Do 3 dni1400 zł2090 zł    230 zł
Od 4 do 14 dni    3490 zł    5240 zł580 zł
Powyżej 14 dni    6980 zł    10 470 zł1160 zł

W związku z planowaną podwyżką płacy minimalnej od lipca 2023, powyższa tabela obowiązuje od stycznia, do 30 czerwca 2023. Od 1 lipca będzie nieco drożej:

Samochód osobowySamochód ciężarowyInne pojazdy
Do 3 dni1440 zł    2160 zł    240 zł
Od 4 do 14 dni    3600 zł    5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni    7200 zł    10 800 zł1200 zł

Co dalej?

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się nim na Facebooku, Twitterze lub LinkedIn i spraw by inni również mogli go przeczytać.

Potrzebujesz ubezpieczenia i chcesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa? Możesz się ze mną skontaktować telefonicznie:

Lub wiadomością na Facebooku oraz What’s app.

Zawsze możesz też umówić się na bezpłatną konsultację zostawiając kontakt do siebie poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *