Ubezpieczenie domu w budowie
Ubezpieczenia Ubezpieczenia nieruchomości

Jak ubezpieczyć dom w budowie?

Jesteś w trakcie budowy swojego wymarzonego domu? Warto jednak pamiętać o jego ubezpieczeniu, nawet w trakcie budowy. Nie pozwól, żeby los i zwykły przypadek zniweczyły Twoje plany. Pojawia się jednak kilka pytań, które chciałbym rozwiać w dzisiejszym wpisie. Od jakiego momentu budowy można ubezpieczyć dom? Jaki będzie zakres tej polisy? Czy można ubezpieczyć niezainstalowane jeszcze elementy? Co zrobić z polisą po odbiorach technicznych? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kiedy można ubezpieczyć dom w budowie?

Polisę na dom w budowie możesz zawrzeć już od rozpoczęcia prac budowlanych. Oznacza to, że już w momencie stawiania pierwszych ścian Twoje przyszłe królestwo może być ubezpieczone. 

Czym różni się ubezpieczenie domu w budowie od zwykłego ubezpieczenia domu?

W przypadku ubezpieczenia domu w trakcie budowy ubezpieczyciel zawiera na polisie kilka dodatkowych zapisów dostosowanych konkretnie pod ten typ polisy. Mogą to być zarówno te rozszerzające zakres ubezpieczenia, jak np.

  • Objęcie ochroną materiałów budowlanych
  • Objęcie ochroną niezainstalowanych stałych elementów (np. pieca, grzejników, parapetów)

Jak i te wprowadzające pewne ograniczenia, np.:

  • Limity kwotowe sumy ubezpieczenia
  • Wyłączenie ryzyka zalania jeśli dom nie jest w stanie surowym zamkniętym
Ubezpieczenie domu w budowie

Od czego można ubezpieczyć dom w budowie?

Dom w trakcie budowy możesz ubezpieczyć od dokładnie tych samych zdarzeń co w przypadku domu już zbudowanego i zamieszkiwanego. Masz możliwość wyboru pomiędzy dwoma zakresami ubezpieczeń:

Ryzyka nazwane

W takim przypadku, Twój dom w budowie będzie ubezpieczony od konkretnych zdarzeń losowych takich jak:

  • Pożar, 
  • wybuch,
  • uderzenie pioruna,
  • silny wiatr,
  • upadek drzew i budowli,
  • śnieg i lód,
  • grad,
  • deszcz,
  • powódź,
  • zalanie
  • przepięcie,
  • uderzenie pojazdu,
  • dym i sadza,
  • katastrofa budowlana, 
  • akcja ratownicza,
  • wandalizm,
  • kradzież z włamaniem,
  • i wiele więcej…

Konkretna lista zdarzeń od których będzie ubezpieczony Twój dom jest różna w zależności od ubezpieczyciela. Każda z w/w sytuacji jest również konkretnie zdefiniowana w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Od wszystkich ryzyk (All-Risk)

Jeżeli wybierzesz ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, Twój dom będzie ubezpieczony od wszystkich zdarzeń za wyjątkiem tych, które ubezpieczyciel wyraźnie zaznaczył jako wyłączone z odpowiedzialności w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • Ubezpieczenie obejmuje szkody nietypowe, np. zniszczenie elementów budynku przez dzikie zwierzęta
  • To ubezpieczyciel musi udowodnić, że Twoje ubezpieczenie nie obejmowało sytuacji, która Ci się przytrafiła. Zatem uzyskanie odszkodowania jest znacznie prostsze.

Jakie są zatem wyłączenia odpowiedzialności o których pisałem wyżej? Sekcja wyłączeń w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia różni się pomiędzy konkretnymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. Są jednak pewne ogólne zapisy, które można spotkać u większości z nich.

  • Z reguły zapomnij o wypłacie odszkodowania, jeżeli szkoda została wyrządzona przez Ciebie umyślnie lub pod wpływem alkoholu.
  • Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania jeśli wystąpi zalanie budynku nie będącego w stanie surowym zamkniętym.
  • Właściwie każdy z obecnych na polskim rynku ubezpieczycieli z zakresu ochrony wyłącza również szkody, które powstały w następstwie działań wojennych, stanu wojennego czy stanu wyjątkowego.

Więcej o ubezpieczeniu od wszystkich ryzyk pisałem tutaj.

Czy można ubezpieczyć materiały budowlane znajdujące się na posesji?

Oczywiście, że tak! W ramach ubezpieczenia budynku w budowie masz również możliwość ubezpieczenia materiałów budowlanych, które znajdują się na posesji. Zakres takiego ubezpieczenia będzie identyczny jak samego budynku. Czyli możesz wybrać podstawowy zakres, w którym ochrona ubezpieczeniowa obejmuje m. in. pożar, silny wiatr, upadek drzew i budowli, grad itp. lub postawić na ochronę od wszystkich ryzyk, czyli all risk. Suma ubezpieczenia również będzie odpowiadać tej, którą wskazałeś przy ubezpieczeniu samego budynku.

Pamiętaj, że materiały budowlane muszą być składowane w odpowiedni sposób i zgodnie z zaleceniami producenta. Oznacza to, że jeśli przydarzyła by Ci się sytuacja jak z filmu poniżej, nie będzie zaskoczeniem, że ubezpieczyciel odmówiłby wypłaty odszkodowania:

Czy mogę ubezpieczyć niezainstalowane jeszcze sprzęty AGD, grzejniki, piec itp.?

Również takie elementy mogą bez problemu być objęte ubezpieczeniem. Zakres takiej polisy będzie identyczny jak w przypadku ubezpieczenia samego budynku. Możesz również rozszerzyć ochronę o kradzież z włamaniem, o ile dom jest już w stanie surowym zamkniętym. 

Niektórzy ubezpieczyciele stosują w tym przypadku jednak dodatkową klauzulę, która ogranicza ich odpowiedzialność do konkretnej kwoty, np. 15 000 zł jeżeli budynek jest w stadium budowy. Na pewno jednak zostaniesz o tym poinformowany, jeśli zdecydujesz się zawrzeć takie ubezpieczenie.

Czy ubezpieczenie obejmuje uszkodzenie elementów domu podczas ich montażu?

Takie zdarzenie jest niestety wyłączone z odpowiedzialności. Nic jednak straconego. Jeśli montażu dokonywała profesjonalna ekipa budowlana, to powinna mieć wykupione OC działalności. W takim przypadku szkoda zostanie pokryta z ubezpieczenia firmy, która wykonywała montaż. Oczywiście tylko w przypadku gdy stało się to z ich winy.

Co jeśli budowa zakończy się w trakcie trwania polisy?

Jeżeli budowa domu zakończy się w trakcie trwania polisy musisz o tym fakcie poinformować swojego ubezpieczyciela. Należy do takiej polisy wystawić stosowny aneks, który usunie zapis o budynku w budowie.

Wyjątkowo zachowuje się tutaj jednak Generali. Posiadając ubezpieczenie w tym towarzystwie nie musisz, nic zmieniać w zapisach polisy. Wszelkie dodatkowe zapisy, które obowiązywały w ramach budynku w budowie zostaną automatycznie zniesione. 

Co dalej?

Masz więcej pytań na temat ubezpieczenia domu w budowie? Z chęcią udzielę Ci odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Możesz się ze mną skontaktować telefonicznie:

Lub przesyłając wiadomość na Facebooku lub What’s app.

Zawsze możesz też umówić się na bezpłatną konsultację zostawiając kontakt do siebie poniżej:

Poproś o kontakt:


Bank wymaga od Ciebie cesji polisy? Chcesz się dowiedzieć czym jest cesja i dlaczego jest potrzebna? Sprawdź ten wpis na blogu:

Jeśli interesuje Cię temat ubezpieczenia Twojego domu lub mieszkania sprawdź inne wpisy na ten temat na blogu:

Kategoria: Ubezpieczenia nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *