Ubezpieczenia osobowe Ubezpieczenia podróżne

Jakie ubezpieczenie na wyjazd na narty za granicę? Czy karta EKUZ wystarczy?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie stoki narciarskie w Polsce i Europie szybko wypełnią się narciarzami z Polski. Nawet narciarzom z dużym doświadczeniem mogą się jednak przydarzyć niefortunne sytuacje, które mogą zakończyć się przykrym wypadkiem. Wypadek na polskim stoku na szczęście zazwyczaj nie będzie się wiązał z żadnymi dodatkowymi kosztami. Inaczej sytuacja będzie wyglądała poza granicami Polski. Ile może to kosztować? Czy karta EKUZ wystarczy? A może jednak warto wykupić dodatkową polisę? 

Co to jest EKUZ?

Zanim odpowiem Ci na pytanie, czy karta EKUZ jest wystarczająca podczas szusowania na nartach za granicą, warto jest się dowiedzieć czym w ogóle jest EKUZ. 

Rozwinięcie tego skrótu to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona jego posiadacza do korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatel danego państwa. Należy jednak pamiętać o tym, że w różnych krajach honorujących EKUZ, nie wszystkie świadczenia oferowane przez publiczną służbę zdrowia są bezpłatne. Najlepiej będzie to wyjaśnić na prostym przykładzie:

Jeśli źle się poczujesz podczas zimowego wypoczynku we Włoszech, to za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacisz 36,15 EUR. Jeśli natomiast konieczna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą, to pokryjesz część kosztów takiej wizyty. Za transport do szpitala karetką lub śmigłowcem, również w pewnej części musisz zapłacić z własnej kieszeni mimo posiadania karty EKUZ.

Podobna sytuacja występuje w innych krajach, będących popularnym zimowym kierunkiem Polaków. Publiczna służba zdrowia jest płatna częściowo lub w całości również w m.in.:

 • Austrii,
 • Słowacji,
 • Szwajcarii,
 • Francji,
 • oraz wcześniej wspomnianych Włoszech.

Zasady jakie funkcjonują w innych państwach możesz sprawdzić na:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

Ratownictwo górskie

Muszę również wspomnieć o tym, że ratownictwo górskie rzadko jest bezpłatne – jak ma to miejsce w Polsce. 

W większości europejskich krajów, za pomoc w górach przyjdzie nam zapłacić. Często, są to kwoty idące w tysiącach euro. 


Poniżej kilka przykładów, ile może kosztować ratownictwo górskie za granicą, mimo posiadania karty EKUZ:

SŁOWACJA
Koszt ratownika:€38,12
Dopłata za trudne warunki:€71,00
Koszt śmigłowca, od:€2 000,00
Koszt transportu samochodem terenowym, od:€1,22/km
WŁOCHY
Trydent:
Ratownictwo LądoweBezpłatne
Ratownictwo Lotnicze:
Jeśli wymagany jest pobyt w szpitalu:€36,15
Odmowa hospitalizacji (bez obrażeń):€750,00
Minuta lotu śmigłowca dla nieuzasadnionych wezwań:€98-140,00
Lombardia:
Niewymagająca pomoc z użyciem karetki, za godzinę€56,00
Wymagająca pomoc z użyciem karetki, za godzinę€70,00
Trudne ratowanie rannych z użyciem karetki, za godzinę:€115,00
Zespoły naziemne CNSAS, za godzinę:€95,00
Maksymalny koszt ratownictwa:€780,00
AUSTRIA
Brak dokładnych informacji. Na podstawie informacji udostępnionych przez Mondial Assistance, można oscylować kwoty na poziomie:
Prosta akcja ratownicza, średnio:€2 000,00
Akcja ratownicza z użyciem śmigłowca, od:€3 000,00

Nietrudno stwierdzić, że koszt nawet prostej akcji ratowniczej w górach może szybko poszybować nawet w okolice kilku tysięcy złotych. Znaczącego uszczerbku dla Twojego portfela możesz łatwo sobie oszczędzić wykupując odpowiednią polisę turystyczną, nawet za kilka złotych za dzień. 

Posiadając odpowiednią polisę, to ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty ratownictwa, transportu do szpitala i Twojego leczenia po wypadku.

Gdzie jest najbliższy szpital?

Z kartą EKUZ jest też jeden problem, na który niewiele osób zwraca uwagę. Nawet jeśli już pogodzisz się z tym, że za wizytę u lekarza zapłacisz kilka euro, to czy wiesz jak do takiego specjalisty w ogóle trafić? Mało który turysta zdaje sobie sprawę z tego gdzie jest najbliższy szpital, podróżnicy rzadko sprawdzają i notują sobie informacje w jaki sposób można skorzystać z publicznej służby zdrowia. Oczywiście, zawsze można zadzwonić pod numer 112, z którego korzysta cała UE. Jednak i wtedy mogą pojawić się pewne problemy wynikające chociażby z bariery językowej.

Posiadając polisę turystyczną zapewniasz sobie również całodobową pomoc assistance. W razie nagłej sytuacji to konsultanci z Centrum Alarmowego zajmą się organizacją pomocy, nawet jeśli nie znasz obcego języka ani nie wiesz gdzie jest najbliższy szpital.

Dla kogo jest EKUZ?

Czy oznacza to, że karta EKUZ jest bezużyteczna? Oczywiście, że nie, np. w Hiszpanii leczenie szpitalne jest całkowicie bezpłatne – zapłacisz jedynie za leki. Do tego, karta EKUZ jest darmowa i możesz ją szybko uzyskać składając wniosek np. przez system ePUAP. Na pewno warto taką kartę posiadać, gdy wybierasz się na wakacje za granicę. Szczegółowe informacje w jakich krajach działa EKUZ oraz jakie dodatkowe koszty mogą ponieść pacjenci w poszczególnych państwach znajdziesz w odnośnikach poniżej:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego-ekuz

Polisa turystyczna

Jakie więc korzyści niesie ze sobą ubezpieczenie turystyczne w porównaniu do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? 

Wracając do tego o czym pisałem wcześniej – polisa pokrywa pełne koszty leczenia w danym kraju, nawet jeśli służba zdrowia jest tylko częściowo refundowana.

Dodatkowo nie zapłacisz również za ewentualną akcję ratowniczą lub transport do Polski jeśli będzie to konieczne. Ubezpieczenie pokrywa również koszty leczenia w krajach, które nie honorują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli zamiast szusowania po ośnieżonych stokach wolisz na początek roku zażyć nieco tropikalnego słońca i wybierasz się do Tajlandii, Meksyku, czy nawet nie oddalonego tak bardzo Egiptu lub Turcji – polisa będzie rozsądnym wyborem.

Dodatkowo, w ramach ubezpieczenia przysługuje Ci również pomoc w formie assistance, w którego zakresie są takie przydatne usługi jak np.

 • Telefoniczna pomoc tłumacza w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku
 • Telefoniczna pomoc w zorganizowaniu pomocy medycznej oraz udzielenie pierwszej porady medycznej drogą telefoniczną
 • Opieka nad towarzyszącymi Ci w podróży zagranicznej niepełnoletnimi dziećmi w razie nagłego zachorowania lub wypadku
 • Pomoc w przypadku kradzieży lub zagubienia dokumentów
 • Pomoc w przypadku utraty lub zagubienia bagażu przez przewoźnika lotniczego

Ale nie są to jedyne korzyści płynące z wykupienia polisy turystycznej. Coś czego z pewnością nie da EKUZ to ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Czym ono jest konkretnie? Gdy podczas zagranicznych wojaży przydarzy Ci się wypadek, wskutek którego np. złamiesz rękę podczas zjeżdżania na nartach, skręcisz kostkę na śliskim kamieniu czy doznasz obrażeń w ramach jakiegokolwiek innego wypadku – otrzymasz świadczenie, które możesz przeznaczyć chociażby na dalsze leczenie lub rehabilitację.

OC w życiu prywatnym

Kwestią, która często jest pomijana w ramach tego typu ubezpieczeń jest również Odpowiedzialność Cywilna w Życiu Prywatnym. O co w tym chodzi? Otóż najprościej mówiąc, jest to ubezpieczenie, od szkód które wyrządzisz innym osobom. Może trochę konkretniej:

Zimowy wyjazd na narty do Włoch. Piękne, ośnieżone stoki i zapierające dech w piersiach widoki na włoskie Alpy Wschodnie. Pogoda w tym roku jest świetna, przez to stoki w godzinach szczytu – wyjątkowo zatłoczone. Nieraz przyłapałeś się na tym, że o mały włos wpadłbyś na innego narciarza. Tym razem jednak chwila nieuwagi przyniosła nieco większe konsekwencje niż konieczność otrzepania się z białego puchu i kilka słów wykrzyczanych przez wkurzonego włocha. Podczas ostatniego zjazdu przed spakowaniem się i wyjazdem do Polski z dużą prędkością wpadłeś na innego narciarza, który musiał się zatrzymać, żeby poprawić zapięcie buta. Prędkość była duża, taka sama była też siła uderzenia. Na szczęście, Tobie nic się nie stało. Może kilka siniaków, ale wszystko jest w porządku. Gorzej z drugim narciarzem, który zamortyzował Twoje uderzenie. To spotkanie zakończyło się dla niego złamaniem ręki oraz uszkodzeniem kolana. Nie ma co się dziwić, że będzie teraz domagał się od Ciebie odszkodowania za doznaną krzywdę. Na szczęście posiadając OC w życiu prywatnym, to ubezpieczyciel wypłaci mu należne świadczenie.

Nie jest to bardzo nieprawdopodobna sytuacja, prawda? OC w życiu prywatnym zadziała nie tylko w przypadku wypadków na stoku, ale i w każdej innej sytuacji, w której z Twojej winy będzie poszkodowana inna osoba, np. rozbijesz butelkę drogiego wina w sklepie czy zarysujesz komuś auto podczas jazdy rowerem. Oczywiście do takiego zdarzenia nie może dojść w sposób umyślny!

Główne zalety ubezpieczenia turystycznego:

Tymczasem – główne zalety posiadania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego:

 • Pokrywa PEŁNE koszty leczenia w przypadku nagłej choroby lub wypadku podczas podróży zagranicznej
 • Działa zarówno w przypadku leczenia korzystając z publicznej służby zdrowia jak i prywatnych podmiotów, np. w ośrodkach wypoczynkowych
 • Pokrywa ewentualne koszty poszukiwania, akcji ratowniczej i transportu
 • Pokrywa koszty transportu ubezpieczonego do Polski
 • Dodatkowe usługi assistance ułatwią życie w przypadku nieprzewidzianej choroby lub wypadku, zagubienia lub kradzieży dokumentów
 • OC w życiu prywatnym przejmie odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przypadkowo innym osobom
 • Jest to niska cena w zamian za spokój podczas wakacyjnych wojaży.

Podsumowanie

Wybranie się na zimowy wyjazd na narty bez polisy turystycznej to wręcz sport ekstremalny. Zwłaszcza, że polisa dla narciarza to niewielki koszt, w porównaniu do tego ile może wynieść opłacenie akcji ratowniczej. Ubezpieczenie na zimowy wyjazd w góry kupisz już nawet za 6 zł dziennie, bez wychodzenia z domu korzystając z linków poniżej.

Jeśli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie turystyczne będzie dla Ciebie najlepsze umów się na niezobowiązującą bezpłatną konsultację klikając poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *