Ubezpieczenie na życie
Ubezpieczenia na życie Ubezpieczenia zdrowotne

3 mity na temat ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenia na życie przez lata obrosły w wiele mitów i nieprawdziwych stwierdzeń na ich temat. Wiele osób kojarzy ubezpieczenia na życie z polisami zawieranymi w późnych latach 90 i początku lat 2000, kiedy były one często łączone z produktami inwestycyjnymi i oszczędnościowymi. Rynek jednak mocno ewoluował, dzisiejsze produkty znacznie różnią się od tych sprzed ponad 20 lat, są znacznie bardziej rozbudowane i nastawione na korzyść klienta. W tym wpisie rozprawię się z trzema najpopularniejszymi mitami na temat ubezpieczenia na życie. Zapraszam do lektury.

Nie można z niego zrezygnować

Powszechnym mitem na temat ubezpieczeń na życie jest to, że ewentualna rezygnacja z takiej polisy jest skomplikowana. Nic bardziej mylnego! Polisy na życie są w znakomitej większości przypadków zawierane tak, że płatność za ubezpieczenie odbywa się co miesiąc. Co za tym idzie ochrona ustanie w momencie jeżeli:

  • Złożysz pisemne wypowiedzenie umowy ubezpieczenia
  • Lub po prostu przestaniesz płacić comiesięczną składkę

Czy są zatem jakieś konsekwencje takiej decyzji? Bezpośrednio? – Nie. Ceną takiej decyzji będzie to, że jeśli w przyszłości znów zdecydujesz się na ubezpieczenie na życie, to składka ubezpieczeniowa będzie wyliczona na podstawie Twojego aktualnego wieku, charakteru pracy itp. Nie jest tajemnicą, że cena polisy jest ściśle powiązana z tym ile masz lat. Im starszy jest ubezpieczony, tym polisa na życie będzie droższa.

Podsumowując – rezygnacja z polisy na życie jest bardzo prosta i nie niesie ze sobą żadnych bezpośrednich konsekwencji. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na ponowne ubezpieczenie w przyszłości, licz się z tym, że z każdym rokiem na karku taka polisa będzie droższa.

I tak nie zapłacą

Ubezpieczenie na życie jest aktualnie najpewniejszym w wypłacie typem ubezpieczenia jakie istnieje na rynku. Dlaczego? Warunki właściwie wszystkich ubezpieczycieli mówią jasno. Są tylko trzy sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia z tytułu śmierci:

  • Czynny udział ubezpieczonego w aktach przemocy lub terroryzmu
  • Śmierć w wyniku działań wojennych, powstań lub przewrotów wojskowych
  • Śmierć w wyniku samobójstwa popełnionego przez Ubezpieczonego w okresie pierwszych dwóch lat od zawarcia umowy ubezpieczenia

Tylko w tych trzech przypadkach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Świadczenie z tytułu śmierci jest też najłatwiejszym do uzyskania. Aby osoba uposażona (czyli podana przez ubezpieczonego do wypłaty świadczenia) otrzymała należące się jej pieniądze wystarczy jedynie akt zgonu oraz karta zgonu (dokument na podstawie którego wydawany jest akt zgonu – wypełniany przez lekarza orzekającego zgon, opisana jest w nim m.in. przyczyna zgonu).

Ubezpieczenie na życie jest więc najpewniejszym i najłatwiej wypłacalnym ubezpieczeniem. Do otrzymania świadczenia nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków.

To tylko ubezpieczenie na wypadek śmierci

Mówiąc o ubezpieczeniach na życie pierwszym co nasuwa się na myśl jest ubezpieczenie na wypadek śmierci. Produkty te jednak są bardzo często o wiele bardziej rozbudowane i mogą wspomóc finansowo w wielu trudnych sytuacjach życiowych. 

Owszem, świadczenie na wypadek śmierci pomoże rodzinie po stracie bliskiej osoby. Jednak bardzo często zwracam moim klientom uwagę na to, że polisa na życie może pomóc w tym, aby nie doszło do najgorszego!

Istotną częścią ubezpieczeń na życie są polisy zdrowotne. Umożliwiają one otrzymanie zastrzyku gotówki w przypadku, np. poważnego zachorowania, znacznego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie kręgosłupa, udar) lub utraty zdolności do pracy. Często dodatkowa gotówka w przypadku zdiagnozowania np. choroby nowotworowej otworzy dodatkowe możliwości leczenia lub pozwoli skupić się na powrocie do zdrowia bez martwienia się o to jak załatać dziurę dochodową, gdy chory nie może w czasie leczenia pracować. 

W ramach polisy na życie możesz również zapewnić sobie dostęp do najnowocześniejszych osiągnięć medycyny z całego świata. Więcej na ten temat pisałem tutaj.

Co dalej?

Jeśli zainteresował Cię ten wpis sprawdź inne artykuły w kategorii: Ubezpieczenia na życie

Zastanawiasz się czy ubezpieczenie na życie jest dla Ciebie? Nurtuje Cię jakieś konkretne pytanie? Zadzwoń do mnie pod 571 510 512 lub prześlij formularz kontaktowy tutaj i umów się na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację!

Szukasz właśnie ubezpieczenia swojego domu lub mieszkania? Koniecznie zapoznaj się z tym działem na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *