Ubezpieczenia Ubezpieczenia na życie Ubezpieczenia zdrowotne

Dostępność leczenia nowotworów w Polsce – czy naprawdę jest tak źle?

Często mówi się o tym, że dostępność leczenia chorób nowotworowych w Polsce jest znacznie niższa niż w innych krajach. Jak jest naprawdę? W jaki sposób można to sprawdzić? A jeśli faktycznie nie jest dobrze, to co możesz z tym zrobić?

Oncoindex

Chcąc rzetelnie podejść do tematu, musiałem skorzystać z przejrzystego wskaźnika, który w jasny sposób ilustruje dostępność nowoczesnych terapii onkologicznych w Polsce. Onkofundacja Alivia regularnie bada ile z terapii zarejestrowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA), a następnie zarekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) jest wykorzystywane w leczeniu polskich pacjentów. Dzieli je bardzo dokładnie na te, które są w pełni refundowane, oraz te, na których refundację nałożone są pewne ograniczenia. Analizowane są terapie, wykorzystywane do leczenia 20 najczęściej występujących schorzeń onkologicznych w Europie.

Efektem tej analizy jest Oncoindex, przedstawiany w formie punktacji od 0 do 100. Wynik 0 oznacza, że pacjenci nie mają dostępu do żadnego z leków uwzględnionych przez fundację. Oncoindex o wartości 100 oznacza z kolei, że pacjenci mają dostęp do wszystkich rekomendowanych metod leczenia. Pełna refundacja danej terapii oznacza przyznanie 1 punktu w metodologii liczenia indeksu, natomiast refundacja z ograniczeniami – 0,5 punktu.

Wyznaczany jest on indywidualnie dla każdego z badanych schorzeń oraz ogólnie dla wszystkich badanych terapii. Aktualizacja wartości Oncoindexu przeprowadzana jest co 4 miesiące.

Oncoindex dla Polski

Wartość indeksu w skali od 0 do 100 pokazuje, gdzie jesteśmy w stosunku do europejskich standardów leczenia. Ile więc wynosi on dla Polski?

Ogólna wartość oncoindexu dla naszego kraju wynosi 33 pkt. Przyglądając się tej wartości bliżej, można wysnuć kilka ciekawych wniosków:

  • W pełni refundowanych jest 29 z 136 terapii rekomendowanych przez ESMO
  • 46 z 136 rekomendowanych przez ESMO terapii jest refundowanych z ograniczeniami
  • 61 z 136 terapii nie jest w ogóle refundowanych w Polsce
Źródło: https://oncoindex.org/pl/polska

Przeglądając dane historyczne można zauważyć, że Oncoindex dla Polski nie zmienił się znacznie w ostatnich latach. Czy oznacza to, że żadne nowe terapie nie są włączane do listy refundowanych? 

Źródło: https://oncoindex.org/pl/polska/dla-eksperta

Zmiany Oncoindexu w Polsce

Schemat działania Oncoindexu jest nieco bardziej skomplikowany, ale upraszczając: Jego wartość zmienia się w dwóch przypadkach. Jeżeli Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) zarekomenduje nową terapię do stosowania w Europie lub w Polsce zapadnie decyzja o refundacji leku rekomendowanego przez ESMO.

Jest to więc ciągła próba dogonienia uciekającego pociągu. Wystarczy więc, że np. w tym roku zarekomendowane zostaną 4 nowe terapie, z których jedna zostanie w pełni refundowana w Polsce, a na refundację drugiej zostaną nałożone pewne ograniczenia, to Onconidex dla naszego kraju nie wzrośnie, mimo, że dwie nowe terapie podlegają refundacji. 

Pozytywne zmiany dla pacjentów w listopadzie

Najnowsza lista refundacyjna, przynosi wiele pozytywnych zmian dla pacjentów onkologicznych. Największy przełom dotyczy leczenia raka piersi – do refundacji wejdą aż trzy nowoczesne terapie rekomendowane przez ESMO.

Doceniamy wagę ostatnich decyzji refundacyjnych i cieszymy się, że środki zgromadzone w ramach Funduszu Medycznego będą wydatkowane na ratowanie zdrowia i życia pacjentów onkologicznych. Dzięki zmianom wprowadzonym na listopadowej liście refundacyjnej dystans, jaki dzieli nas od wytycznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) w zakresie dostępności do leczenia onkologicznego, powinien się  zmniejszyć. Liczymy na to, że kolejna aktualizacja Oncoindexu pokaże wyraźny wzrost wskaźnika. Co jednak najważniejsze, wiele pacjentek i pacjentów, w tym Ci, którzy dotychczas finansowali leczenie ze środków własnych lub zbiórek publicznych będzie miało dostęp do refundowanych terapii”  – mówi Joanna Frątczak-Kazana z Onkofundacji Alivia.

Ondoindex dla konkretnych rodzajów nowotworów

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagłębić się w temat nieco bardziej. Analizując kolejne dane udostępnione przez Onkofundację Alivia można zauważyć, że występuje znaczna dysproporcja pomiędzy poszczególnymi typami nowotworów, a dostępnością terapii w Polsce. 

Obszar terapeutyczny (typ nowotworu)Wartość indexuZmiana do poprzedniego pomiaru
Chłoniaki nie-Hodgkina57 pkt.+14.28%
Choroba Hodgkina67 pkt.0%
Ostra białaczka limfoblastyczna92 pkt.0%
Ostra białaczka szpikowa71 pkt.+150.02%
Przewlekła białaczka limfocytowa42 pkt.0%
Przewlekła białaczka szpikowa67 pkt.0%
Rak gruczołu krokowego42 pkt.0%
Rak jajnika30 pkt.0%
Rak jelita grubego i odbytnicy50 pkt.0%
Rak nerki41 pkt.0%
Rak pęcherza moczowego0 pkt.0%
Rak piersi26 pkt.0%
Rak tchawicy, płuca i oskrzela27 pkt.-3.86%
Rak trzustki25 pkt.0%
Rak wątroby i przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych33 pkt.0%
Rak żołądka25 pkt.-33.33%
Szpiczak mnogi i nowotwory z komórek plazmatycznych32 pkt.0%
Źródło: https://oncoindex.org/pl/polska/dla-eksperta

I tak jak, np. wartości oncoindexu dla białaczki są na dość wysokim poziomie, to nie można tego na pewno powiedzieć na temat raka pęcherza moczowego, czy żołądka. 

Wszystkie te dane możesz sprawdzić samodzielnie na stronie https://oncoindex.org/pl/polska. Korzystając z wyszukiwarki umieszczonej na witrynie dowiesz się również jakie konkretnie terapie rekomendowane są w leczeniu konkretnych typów nowotworów oraz ich status refundacji w Polsce. 

Pamiętaj, że pisząc ten artykuł nie mam na celu oceniać, jak wygląda kwestia dostępności terapii onkologicznych w Polsce. Chcę tylko ułatwić Ci wyrobienie Twojej własnej opinii i pokazać jakie masz możliwości na poszerzenie dostępności leczenia onkologicznego na własną rękę.

Co więcej możesz zrobić?

Niestety, zarówno ja, jak i Ty, nie mamy bezpośredniego wpływu na to, jakie leki zostaną włączone do listy refundowanych. Najlepszym możliwym rozwiązaniem byłby więc łatwy dostęp do terapii, które są stosowane również poza granicami Polski.

I takie rozwiązanie istnieje…

Global Doctors

Możesz je sobie zapewnić w postaci polisy ubezpieczeniowej, która zapewni Ci organizację i pokrycie kosztów leczenia chorób nowotworowych w najlepszych klinikach na świecie. Ubezpieczenie pokrywa również koszt transportu, zakwaterowania za granicą na czas leczenia, a nawet pobytu osoby towarzyszącej Ci podczas leczenia. Na to wszystko, ubezpieczyciel przeznaczy nawet 2 000 000 Euro. 

Opieka nie kończy się po powrocie do Polski. Jeśli będziesz wymagać zakupu dodatkowych leków w kraju, to przysługuje Ci refundacja wydatków na nie do 50 000 Euro. Otrzymasz również dostęp do usługi Follow Up Care, która zapewnia kontrolę stanu zdrowia po zakończeniu leczenia.

Jak to działa?

Chciałbym Ci teraz w kilku zdaniach, szybko przybliżyć jak wygląda proces leczenia w ramach Global Doctors:

  1. Po otrzymaniu diagnozy w Polsce, kontaktujesz się z centrum alarmowym telefonicznie lub przez formularz kontaktowy
  2. Konsultanci pomogą Ci w skompletowaniu dokumentacji medycznej
  3. Światowej klasy eksperci w dziedzinie Twojego schorzenia przygotują tzw. drugą opinię medyczną
  4. Zostaną przedstawione Ci trzy propozycje zagranicznych placówek medycznych specjalizujących się w leczeniu Twojej choroby
  5. Po wybraniu przez Ciebie placówki medycznej, w której chcesz się leczyć cały proces organizacji leczenia jest przeprowadzany za Ciebie
  6. Twój osobisty opiekun organizuje opiekę medyczną i pobyt za granicą, czyli m.in.: przelot, transport medyczny, zakwaterowanie, pomoc tłumacza i wszystkie formalności – dla Ciebie i osoby towarzyszącej
  7. Po powrocie do kraju nie zostajesz bez opieki, zapewniona zostanie kontrola stanu zdrowia, zaplanowana przez lekarza prowadzącego leczenie za granicą

Jak widzisz, polisa Global Doctors to nie tylko dostęp do metod leczenia z całego świata, ale też i ogromne odciążenie chorego, który nie musi samodzielnie organizować swojego leczenia. Komfort psychiczny, że ktoś o Ciebie dba i w każdym momencie możesz liczyć na pomoc kompetentnych osób jest nieoceniony w takich chwilach.

Ile to kosztuje?

Cena takiej polisy jest stała i nie mają na nią wpływu Twój wiek, płeć, czy wykonywany zawód. Paszport do światowej medycyny to zaledwie 98 zł miesięcznie. Nie jest to moim zdaniem wygórowana cena za to, jakie możliwości daje takie ubezpieczenie.

Ubezpieczeniem możesz objąć również Twoje dziecko, w wieku od 3 miesięcy do 17 lat. Miesięczny koszt takiej polisy to 46 zł.

Co dalej?

Jeśli zainteresował Cię ten wpis sprawdź inne artykuły w kategorii: Ubezpieczenia na życie

Chcesz żebym opowiedział Ci więcej na temat ubezpieczenia Global Doctors? Nurtuje Cię jakieś konkretne pytanie? Zadzwoń do mnie pod 571 510 512 lub prześlij formularz kontaktowy tutaj
Szukasz właśnie ubezpieczenia swojego domu lub mieszkania? Koniecznie zapoznaj się z tym działem na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *