Ubezpieczenia Ubezpieczenie dziecka

Jak ubezpieczyć dziecko?

Co roku w okolicach końca wakacji jak bumerang powraca temat ubezpieczenia dziecka. Rodzice zazwyczaj ograniczają się do oferty przedstawionej przez szkołę, czy przedszkole, bardzo często nie wiedząc nawet o możliwych alternatywach. W dzisiejszym wpisie dowiesz się jakie masz możliwości ubezpieczenia Twojego dziecka, ile to może kosztować i na co zwrócić uwagę – w skrócie: Jak ubezpieczyć dziecko?

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Na wstępie chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości. Wbrew temu opinii, która nierzadko jest powielana przez placówki oświatowe – ubezpieczenie dziecka uczęszczającego do szkoły, przedszkola, żłobka itd., nie jest obowiązkowe. To, które z ubezpieczeń są według polskiego prawa tymi obowiązkowymi reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. A w niej, jak się okazuje nie ma ani słowa o obowiązku ubezpieczania dzieci pobierających naukę. 

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z ubezpieczania swoich dzieci. Niestety statystyki są nieubłagane – na samym terenie szkół zdarza się ponad 100 tysięcy wypadków z udziałem uczniów rocznie. Większość z nich nie jest bardzo groźna, jednak posiadanie ubezpieczenia pozwoli na szybszy powrót do pełni zdrowia dzięki, np. sfinansowaniu rehabilitacji, dodatkowej gotówce na sprzęt ortopedyczny czy organizacji wizyty lekarskiej.

Dzięki temu, że ubezpieczenie dziecka nie jest obowiązkowe – nie musisz godzić się na ofertę przedstawioną przez placówkę oświatową. Możesz samodzielnie wybrać najlepszą polisę dostosowaną do Twoich oczekiwań i zasobności portfela. 

Indywidualne ubezpieczenie NNW?

Wybierając ubezpieczenie indywidualne zazwyczaj będzie to opcja korzystniejsza zarówno cenowo, jak i mająca znacznie szerszy zakres niż to, co jest oferowane w placówce oświatowej.

Warto również wspomnieć o tym, że Ubezpieczyć można każde dziecko od 1 dnia życia do nawet 26 lat. Również jeśli Twoje dziecko uczęszcza na zajęcia sportowe, a nawet trenuje sztuki walki. Polisa działa na terenie całego świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Dokonując samodzielnego wyboru ubezpieczyciela i jego oferty, masz wpływ na to, jaka będzie suma ubezpieczenia, od jakich ryzyk ubezpieczysz swoją pociechę, a do tego pojawiają się możliwości, które są niedostępne w ofertach szkół jak np. dodatkowa gotówka w przypadku użądlenia przez osę, ukąszenia kleszcza, czy organizacja korepetycji w razie nagłego zachorowania dziecka.

Ubezpieczenie oferowane w szkole zazwyczaj posiada również niewielką sumę ubezpieczenia. Oznacza to oczywiście bardzo niską składkę, ale niesie ze sobą również konsekwencje w postaci niskiego odszkodowania. Posłużmy się tutaj przykładami:

 • Typowa polska zima. Jak zwykle zaskoczyła nie tylko drogowców, ale i również Twoją córkę, która poślizgnęła się na chodniku wracając od koleżanki. Niby nic wielkiego, jednak po powrocie do domu czuje silny ból w kostce. Szybka wizyta w szpitalu i diagnoza – skręcona kostka. Jakiego świadczenia można się spodziewać w takiej sytuacji?
Typowe ubezpieczenie szkolneUbezpieczenie indywidualne
Składka roczna:50 zł122 zł
Suma ubezpieczenia:20 000 zł50 000 zł
Odszkodowanie:200 zł500 zł
 • Twój syn uczęszcza na szkole zajęcia sportowe – trenuje koszykówkę. Podczas treningu niefortunnie upadł i złamał prawe przedramię. Oto jak będą się prezentować świadczenia w takim przypadku:
Typowe ubezpieczenie szkolneUbezpieczenie indywidualne
Składka roczna:50 zł122 zł
Suma ubezpieczenia:20 000 zł50 000 zł
Odszkodowanie:600 zł1500 zł

Ubezpieczenie poważnego zachorowania dziecka

Z pewnością żadna szkoła nie zapewni ubezpieczenia, które zagwarantuje sfinansowanie leczenie poważnego zachorowania za granicą. Wybierając indywidualną polisę, możesz zapewnić taką ochronę ubezpieczeniową swojemu dziecku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty leczenia poważnego zachorowania w najlepszych klinikach na świecie nawet do 2 milionów EURO. W ramach organizowanej pomocy, opłacony zostanie również pobyt opiekuna (rodzica) oraz wszelkie koszty pobytu dziecka.

W przypadku tego typu polis, zakres jak i składka jest z góry narzucona i prezentuje się następująco:

 • Wariant podstawowy – obejmujący zachorowanie na nowotwór złośliwy, z sumą ubezpieczenia wynoszącą 1 000 000 Euro to koszt jedynie 38 zł miesięcznie
 • Wariant rozszerzony – obejmujący choroby nowotworowe i inne poważne stany chorobowe (wymiana lub naprawa zastawek serca, by-passy, operacji neurochirurgicznych oraz przeszczepu narządów lub szpiku kostnego) z sumą ubezpieczenia na poziomie 2 000 000 Euro podnosi składkę do 46 zł miesięcznie

Ubezpieczenie hejtu w internecie

Tegoroczną nowością jest również ubezpieczenie na wypadek hejtu w internecie. Jeżeli Ty lub Twoje dziecko zostaniecie w Internecie pomówieni, znieważeni lub bezprawnie zostaną ujawnione informacje na temat Waszego życia prywatnego, będziecie mogli skorzystać ze wsparcia specjalistów w ramach ubezpieczenia.

Taka polisa gwarantuje pomoc:

 • Psychologa (teleporada lub 10 wizyt stacjonarnych)
 • Prawnika (który przygotuje opinie prawne, przedstawi scenariusz działań i będzie reprezentować Ciebie w trakcie postępowania prawnego)
 • Specjalisty IT (który podejmie starania, aby usunąć lub zatrzymać dostęp do negatywnych lub bezprawnie udostępnionych informacji o Tobie lub Twoim dziecku)

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając ubezpieczenie NNW dla dziecka, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to jaka jest suma ubezpieczenia. To właśnie jej wartość decyduje, jakie świadczenie Twoje dziecko otrzyma za każdy % uszczerbku na zdrowiu. Moim zdaniem, aby w razie niefortunnego zdarzenia otrzymać sensowne pieniądze, które pozwolą np. na szybką i sprawną rehabilitację, należy dopilnować, aby nie była ona mniejsza niż 50 000 zł.

Drugą rzeczą, na którą zwróciłbym uwagę jest, to czy w zakresie ubezpieczenia znajdziesz „Refundacja kosztów nabycia środków pomocniczych/ortopedycznych”. Jest to bardzo istotna część ubezpieczenia, gdyż mało kto posiada w domu ortezę czy kule, a w przypadku nieszczęśliwego wypadku Twojego dziecka, mogą się one okazać niezbędne. Jeśli w ramach polisy, ubezpieczyciel zwróci Ci koszt zakupu tego typu sprzętu – możesz oszczędzić niemałe pieniądze.

Jeśli Twoje dziecko nosi okulary, upewnij się, że w ramach polisy ubezpieczyciel pokryje (chociaż częściowo), koszt wymiany szkieł korekcyjnych.

Warto również sprawdzić czy w zakresie ubezpieczenia dostępne są usługi assistance i jaki jest ich zakres. Organizacja wizyty lekarskiej, pielęgniarskiej, a nawet korepetycji, w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku może okazać się bardzo istotna.

Potwierdzenie zawarcia indywidualnego ubezpieczenia dziecka

W swojej karierze spotkałem się kilkukrotnie, że niektóre szkoły wymagają od rodziców potwierdzenia indywidualnego ubezpieczenia dziecka, jeśli zrezygnuje on z oferty placówki. Nie stanowi to oczywiście żadnego problemu. Tego typu potwierdzeniem jest oczywiście polisa, którą każdy klient otrzymuje w formie elektronicznej lub papierowej w momencie zawierania umowy.

Warto również wspomnieć, że jeżeli szkoła żąda jakiegokolwiek oświadczenia, o świadomości rezygnacji z ubezpieczenia i płynących z tego konsekwencji, to zgodnie z oświadczeniem Ministra Edukacji Narodowej z 2019 roku jest to praktyka niedopuszczalna. Żródło – tutaj.

Ubezpiecz swoje dziecko nie wychodząc z domu

Jeśli chcesz ubezpieczyć swoje dziecko samodzielnie, to możesz to zrobić przez internet, nie wychodząc z domu! Korzystając z linków poniżej zrobisz to z 10% zniżką. Do wyboru masz oferty czterech ubezpieczycieli:

Poprzez portal chronie.pl: https://chronie.pl/oferty/pakiet-oswiata/a/000134

Zalety:

 • Najszerszy zakres ubezpieczenia
 • Możliwość wybrania wysokiej sumy ubezpieczenia
 • Łącznie 12 wariantów do wyboru
 • Świetny assistance
 • Wyczynowe uprawianie sportu w standardowym zakresie
 • Dodatkowa gotówka w przypadku pogryzienia lub pokąsania przez zwierzęta
 • Refundacja środków ortopedycznych
 • Zwrot kosztów wymiany szkieł korekcyjnych
 • Refundacja dodatkowych kosztów leczenia i rehabilitacji

https://www.warta.pl/kalkulator/ubezpieczenie-szkolne-nnw/wybor-placowki?p=PILOT

Zalety:

 • Szeroki assistance
 • Refundacja środków pomocniczych (w tym okulary, środki ortopedyczne itp.) do wysokiej sumy 2500 zł
 • Urazy bez uszczerbku na zdrowiu w zakresie
 • Ubezpieczenie działa również w przypadku amatorskiego i wyczynowego uprawiania sportu

Skorzystaj z dodatkowej 10% zniżki wpisując kod ASF10: https://www.uniqa.pl/kalkulator/ubezpieczenie-szkolne-nnw/insurance?PartnerType=PA&PartnerId1=121835&PartnerId2=LP

Zalety:

 • Ubezpieczenie na wypadek hejtu w internecie
 • Możliwość wybrania wysokich sum ubezpieczenia
 • Wyczynowe uprawianie sportu w standardowym zakresie
 • Świadczenie za pobyt w szpitalu niebędący następstwem nieszczęśliwego wypadku
 • Świadczenie za ukąszenie kleszcza

Skorzystaj z 10% rabatu używając kodu „buu9aa”: https://klient.interrisk.pl/eduplusofertaindywidualna

Zalety:

 • Świadczenie za pogryzienie, pokąsanie, ukąszenie dziecka
 • Świadczenie za rozpoznanie u dziecka chorób odzwierzęcych (bąblowica, toksoplazmoza, wścieklizna)
 • Pokrycie dodatkowych kosztów leczenia nawet do 8 000 zł
 • Pokrycie kosztów leczenia stomatologicznego w wyniku nieszczęśliwego wypadku nawet do 2 000 zł
 • Wyczynowe uprawianie sportu w standardowym zakresie
 • Szeroki assistance

Jeśli chcesz poznać ofertę innych firm lub interesują Cię bardziej zaawansowane produkty jak ubezpieczenie od poważnego zachorowania dziecka lub leczenia za granicą, skontaktuj się ze mną korzystając z formularza poniżej lub zadzwoń – 571 510 512

Formularz kontaktowy:

[contact-form-7 id=”62″ title=”Ubezpieczenie dziecka”]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *