Ubezpieczenia Ubezpieczenia komunikacyjne

Sprzedałem/kupiłem auto – co z ubezpieczeniem?

Wydawać się może, że kupno lub sprzedaż samochodu to banalna czynność. W sumie, to częściowo tak jest, natomiast warto pamiętać o kilku ważnych aspektach samej umowy kupna sprzedaży, jak i czynności, które trzeba wykonać po transakcji.

Nie masz czasu na cały artykuł? Oto krótka pigułka >>

Sprzedaję samochód

Zacznijmy może od sprzedaży samochodu i formalności, które trzeba w związku z tym dopełnić. Z punktu widzenia ubezpieczenia, bardzo ważne jest, aby w umowie znalazły się pełne czytelne dane obu stron umowy, tj. Imię, nazwisko, adres oraz numer PESEL.  Podczas załatwiania formalności związanych z kupnem samochodu przez moich klientów nierzadko spotykam się z umowami, w których zamiast numeru PESEL podawany jest numer oraz seria dowodu osobistego. Jest to błąd, gdyż bez numeru PESEL mogą pojawić się problemy z dopełnieniem procedur związanych z ubezpieczeniem pojazduNowemu właścicielowi przekazujemy dowód rejestracyjny oraz ważne ubezpieczenie OC.

Co zostaje na Twoich barkach? Otóż, z Twojej strony jako sprzedającego konieczne jest zgłoszenie sprzedaży do swojego ubezpieczyciela. Najprościej jest to zrobić poprzez kontakt ze swoim agentem. Jeśli natomiast nie jesteś w stanie skontaktować się z tym, u którego zawarta została umowa ubezpieczenia, lub zawarta była ona przez porównywarkę to należy pamiętać, aby zapisać sobie numer polisy sprzedawanego pojazdu. Wtedy możesz udać się do dowolnego pośrednika lub skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem?

Dlaczego nie warto zapominać o zgłoszeniu sprzedaży?

Wyobraź sobie taką sytuację:

Kupujący od Ciebie samochód powoduje kolizję 2 dni po zakupie pojazdu. Firma ubezpieczeniowa nie jest świadoma, że właściciel został zmieniony, szkoda jest likwidowana z aktualnej polisy OC samochodu, czyli – zawartej przez Ciebie. Wynikiem tego będzie widniejąca na Twoje nazwisko szkoda. Wyjaśnianie tej sytuacji będzie problemowe – także lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Kolejnym problemem jaki może Cię spotkać, gdy nie poinformujesz ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu  to wznowienie polisy, na pojazd, którego już nie posiadasz. Jeśli nie poinformujesz towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży auta, to polisa zostanie wznowiona automatycznie i ubezpieczyciel będzie żądał zapłaty za ochronę ubezpieczeniową pojazdu, którego już nie posiadasz. Żeby oszczędzić sobie kłopotów lepiej po prostu poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Wystarczy do tego umowa kupna-sprzedaży oraz numer polisy.

A co jeśli kupiłeś samochód?

Sprawa również nie jest mocno skomplikowana. Tutaj możemy wyróżnić dwa przypadki:

Jeśli jest to pierwsza rejestracja pojazdu w kraju, to Twoim obowiązkiem jest zawarcie ubezpieczenia OC w dniu rejestracji pojazdu. Czyli dostajesz w wydziale komunikacji dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) i wybierasz się z nim do agenta w celu zawarcia polisy OC.

Jeśli natomiast zakupisz pojazd już z polisą OC to jak najbardziej możesz z niej skorzystać. Oznacza to, że kupujesz pojazd wraz z ubezpieczeniem, możesz z niego więc dalej korzystać lub też zawrzeć nowe. Nie ważne którą opcję wybierzesz w obu przypadkach konieczny będzie kontakt z agentem/doradcą ubezpieczeniowym lub telefon na infolinię. 

Wydaje się, że jeśli zostajemy przy polisie poprzedniego właściciela to właściwie nic nie musimy nic robić. Nic bardziej mylnego! Konieczna jest przede wszystkim modyfikacja danych właściciela pojazdu – w końcu to Ty jesteś teraz nowym właścicielem! Warto również sprawdzić, czy polisa nie była zawarta w formie płatności ratalnej, lub czy nie zalega z jakąś płatnością. Wg. ustawy wszystkie zarówno prawa jak i obowiązki wynikające z umowy OC przechodzą na nowego właściciela, czyli wszelkie zaległości, płatności ratalne itp. – również! Warto również zapytać agenta czy ubezpieczyciel, u którego jest zawarta aktualna polisa stosuje tzw. rekalkulację składki – czyli ponowne przeliczenie składki ubezpieczeniowej na warunkach nowego właściciela (jego zniżki, wiek, miejsce zamieszkania itp.). Jeśli ubezpieczyciel stosuje taką praktykę, to nie zawsze pozostawienie aktualnej polisy i tzw. „przepisanie” jej na siebie może być opłacalne. Pamiętaj, że agent ubezpieczeniowy jest Twoim przyjacielem, nie bój się zadawać pytań!

Najważniejszą informacją dla kupującego jest natomiast to, że polisa przejęta od poprzedniego właściciela nie wznawia się automatycznie na kolejny rok. Co oznacza, że jeśli zapomnisz o wznowieniu ubezpieczenia OC na swój nowy nabytek możesz zapłacić karę nawet do 6200 zł!!!

Nie masz czasu na cały artykuł? Oto krótka pigułka:

Sprzedałem samochód:

 1. Umowa zawiera pełne dane osobowe obu stron: Imiona, nazwisko, adres zamieszkania i koniecznie numer PESEL
 2. Przekazałem kupującemu dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC (polisę, potwierdzenie) oraz kartę pojazdu. 
 3. Udaję się do swojego agenta w celu zgłoszenia sprzedaży pojazdu, w tym celu należy wziąć ze sobą umowę kupna-sprzedaży oraz numer polisy sprzedanego pojazdu.
 4. Szukam nowego auta

Kupiłem samochód:

 1. Umowa zawiera pełne dane osobowe obu stron: Imiona, nazwisko, adres zamieszkania i koniecznie numer PESEL
 2. Sprzedający przekazał mi dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz kartę pojazdu.
 3. Z umową kupna-sprzedaży oraz polisą OC udaję się do swojego agenta ubezpieczeniowego i sprawdzam:
  • Czy polisa ma jakieś zaległe raty lub inne zaległości w płatnościach?
  • Czy ubezpieczyciel stosuje rekalkulację składki?
  • Jeśli korzystam z ubezpieczenia poprzedniego właściciela pamiętam, że nie wznowi się ono automatycznie na kolejny rok!
  • Jeśli chcę zawrzeć nowe ubezpieczenie i nie korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela to mam do tego pełne prawo.

Korzystając z moich usług cały proces związany ze zmianą właściciela pojazdu możesz wykonać zdalnie. W wygodny sposób prześlesz potrzebne dokumenty, a w razie konieczności przypomnę Ci o kończącej się polisie i kara za brak OC Ci nie grozi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *